top of page

PROJELERİMİZ

Sisters Science Bridge: Arizona to Mardin

2020 - 2021

Sisters Science Bridge: Arizona to Mardin projesinin temel amacı Arizona Üniversitesi öğrencileri ile Mardin'deki lise öğrencileri arasında bir bilim köprüsü kurmaktır. Danışmanlığını Prof. Dr. Feryal Özel’in yürüttüğü proje kapsamında, genç kadınlar bilim-teknoloji atölyelerine ve Arizona Üniversitesi öğrencileriyle birlikte proje tasarlama toplantılarına katılacaklardır.

sistersscience2.png

Tiyatro Hepimiz İçin / Online

2020 - 2021

Tiyatro Hepimiz İçin / Online projesi, tiyatro klasiklerinden Shakespeare ve Moliere üzerine daha önce üretilmiş ve canlı bir şekilde sahnelenen oyunların, yürütülen atölyelerin dijital ortamda yeni bir dil yaratılarak sürdürülmesini ve bu klasikleri online eğitime entegre etmeyi amaçlıyor.

Shakespeare (Trailer)

Screen Shot 2021-02-28 at 13.38.44.png

Kız Kardeşler İçin STEM

2019 - 2021

2019 Temmuz ayında başlanan ve 2021 Haziran ayına kadar süren proje Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ve Teknokta (Lego Education) ortaklığıyla yürütüldü. Proje kapsamında Mardin’de orta okullu kız çocuklarına yönelik Robotik-Kodlama ve Tasarım Odaklı Düşünme atölyeleri yüz yüze ve online bir şekilde düzenlendi.

Proje videosu...
Proje raporu...

DSC06467.jpg

Bir Ses Bir Hikaye

2020

Kültür İçin Alan programı kapsamında uygulanan bu proje lise çağındaki genç kadınların karantina koşullarında edindikleri deneyimlerini sunmaya ve bu döneme ait kendi hikayelerini anlatmaya davet etmektedir. Genç kadınların hikayeleri ses tiyatrosu aracılığıyla sunuldu ve kadınların sanat alanındaki görünürlüğünün artmasına katkı sağlandı.

Dijital tiyatroyu izlemek için...

Screen Shot 2021-02-28 at 13.37.31.png

Mardin Pasajı

2018 - 2019

2018-2019 yılında TANDEM Turkey V programı kapsamında Yunanistan’dan Peripatos ve Diadrasis ile birlikte geliştirilen proje, gençlerin yaşadıkları bölgedeki kültürel mirasa dair farkındalıklarını artırmayı hedefledi. Proje kapsamında Eski Mardin’in mimari yapılarını merkeze alan bir hazine avı oyunu hazırlanmış ve Kültürel Miras Diyalogları semineri Mardin Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir.

Daha fazlası...

Proje videosu...

Mardin_Pasajilogo.jpg

Design Sprint Week

2018

Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü programı kapsamında desteklenen proje Almanya’dan hack.institute ve NEOLA Art ortaklığıyla yürütülmüştür. Projenin ana hedefi iki ülke arasında gençlerin inovatif dijital tasarım yollarını keşfetmeleridir. Proje kapsamında Mardin’den 8 kız öğrenci 5 gün boyunca Köln’de design spirit atölyelerine katılmışlardır.

Daha fazlası...

DTJB_.jpg

Kız Kardeşler Laboratuvarı

2016 - 2018

İlk defa 2016 yılında TANDEM TURKEY IV programı kapsamında Slovenya'dan Kersnikova Enstitüsü ile birlikte geliştirilen proje, 2017-2018 yılında Sabancı Vakfı’nın desteğiyle genişletilerek devam etti. Proje bilim ve teknoloji atölyeleri yoluyla kız çocuklarını güçlendirmeyi ve Mardin'de bilim gündeminin oluşturulmasına katkı sunmayı hedefledi. Proje kapsamında NASA Astrofizik Komitesi Başkanı Prof. Dr. Feryal Özel ilham veren bilim kadını olarak Mardin’de gençlerle buluştu.

Daha fazlası...

Proje videosu...

yataysisterslab.jpg

Kadın Eğitimciler Anlatıyor

2016 - 2018

2016-2018 arasında yürütülen proje, Mardin’de kadın eğitimcilerin kadın hakları konusunda farkındalığının artırılması ve okullarda karşılaştıkları toplumsal cinsiyet temelli meseleler ile başa çıkabilme becerilerinin geliştirilmesini hedefledi.

Daha fazlası...

Proje videosu...

img30_edited_edited.jpg

Bir Mardin Hikayesi

2016 - 2017

Tiyatro Hepimiz İçin projesinin devamı olarak yürütülen Bir Mardin Hikayesi projesi gençlerle toplumsal cinsiyet ve toplumsal barış meselelerini tiyatro aracılığıyla yaratıcı bir şekilde ele almayı hedefledi. Proje kapsamında bir grup gençle Federico Garci Lorca'nın Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü oyunu Mardin'e uyarlandı ve hazırlanan oyun Mardin ve İstanbul'da sergilendi.

Daha fazlası...

Proje videosu...

mardinafi%C5%9F_edited.jpg

Tiyatro Hepimiz İçin

2015 - 2016

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ortaklığıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Mardin'in Artuklu, Kızıltepe ve Midyat ilçelerinde gençlerle tiyatro aracılığıyla bir araya gelindi. Tiyatro oyunlarının sergilenmesinin ardından toplumsal cinsiyet, toplumsal barış ve sınıfsal fark temaları sahne üstünde gençlerle birlikte ele alındı.

Belgeseli izlemek için...

Proje videosu...

Mardinkultur.jpg
bottom of page