PROJELERİMİZ

Bir Ses Bir Hikaye

2020 - 2021

Kültür İçin Alan programı kapsamında uygulanacak olan bu proje lise çağındaki genç kadınların karantina koşullarında edindikleri deneyimlerini sunmaya ve bu döneme ait kendi hikayelerini anlatmaya davet etmektedir. Genç kadınların hikayeleri ses tiyatrosu aracılığıyla sunulacak ve kadınların sanat alanındaki görünürlüğünün artmasına katkı sağlayacaktır.

Kız Kardeşler İçin STEM

2019 - 2020

2019 Temmuz ayında başlanan ve 2020 Ekim ayına kadar devam edecek proje Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ve Bilim Kahramanları Derneği, Teknokta ve Robert Koleji ortaklığıyla yürütülmektedir. Proje kapsamında Mardin’de orta okullu kız çocuklarına yönelik Robotik-Kodlama ve Tasarım Odaklı Düşünme atölyeleri düzenlenmektedir. Projenin devamında eğitmen eğitimi alacak kız çocukları kız kardeşlerine atölyeler düzenleyecek ve Eylül ayında Mardin’de sergi, sunum, konferans ve atölyeler organize edilecektir.

Mardin Pasajı

2018 - 2019

2018-2019 yılında TANDEM Turkey V programı kapsamında Yunanistan’dan Peripatos ve Diadrasis ile birlikte geliştirilen proje, gençlerin yaşadıkları bölgedeki kültürel mirasa dair farkındalıklarını artırmayı hedefledi. Proje kapsamında Eski Mardin’in mimari yapılarını merkeze alan bir hazine avı oyunu hazırlanmış ve Kültürel Miras Diyalogları semineri Mardin Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir.

Daha fazlası...

Proje videosu...

Design Sprint Week

2018

Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü programı kapsamında desteklenen proje Almanya’dan hack.institute ve NEOLA Art ortaklığıyla yürütülmüştür. Projenin ana hedefi iki ülke arasında gençlerin inovatif dijital tasarım yollarını keşfetmeleridir. Proje kapsamında Mardin’den 8 kız öğrenci 5 gün boyunca Köln’de design spirit atölyelerine katılmışlardır.

Daha fazlası...

Kız Kardeşler Laboratuvarı

2016 - 2018

İlk defa 2016 yılında TANDEM TURKEY IV programı kapsamında Slovenya'dan Kersnikova Enstitüsü ile birlikte geliştirilen proje, 2017-2018 yılında Sabancı Vakfı’nın desteğiyle genişletilerek devam etti. Proje bilim ve teknoloji atölyeleri yoluyla kız çocuklarını güçlendirmeyi ve Mardin'de bilim gündeminin oluşturulmasına katkı sunmayı hedefledi. Proje kapsamında NASA Astrofizik Komitesi Başkanı Prof. Dr. Feryal Özel ilham veren bilim kadını olarak Mardin’de gençlerle buluştu.

Daha fazlası...

Proje videosu...

Kadın Eğitimciler Anlatıyor

2016 - 2018

2016-2018 arasında yürütülen proje, Mardin’de kadın eğitimcilerin kadın hakları konusunda farkındalığının artırılması ve okullarda karşılaştıkları toplumsal cinsiyet temelli meseleler ile başa çıkabilme becerilerinin geliştirilmesini hedefledi.

Daha fazlası...

Proje videosu...

Bir Mardin Hikayesi

2016 - 2017

Tiyatro Hepimiz İçin projesinin devamı olarak yürütülen Bir Mardin Hikayesi projesi gençlerle toplumsal cinsiyet ve toplumsal barış meselelerini tiyatro aracılığıyla yaratıcı bir şekilde ele almayı hedefledi. Proje kapsamında bir grup gençle Federico Garci Lorca'nın Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü oyunu Mardin'e uyarlandı ve hazırlanan oyun Mardin ve İstanbul'da sergilendi.

Daha fazlası...

Proje videosu...

Tiyatro Hepimiz İçin

2015 - 2016

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ortaklığıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Mardin'in Artuklu, Kızıltepe ve Midyat ilçelerinde gençlerle tiyatro aracılığıyla bir araya gelindi. Tiyatro oyunlarının sergilenmesinin ardından toplumsal cinsiyet, toplumsal barış ve sınıfsal fark temaları sahne üstünde gençlerle birlikte ele alındı.

Belgeseli izlemek için...

Proje videosu...

2014 yılında kurulan Mardin Kültür, farklı alanlarda sosyal projeler geliştirerek çocukların, gençlerin ve kadınların topluma katılımlarını artırmayı ve değişim yaratmayı hedeflemektedir...

İLETİŞİM > 

T: 0482 3127466

E: mardinkulturdernegi@gmail.com

A: Eski Hastane Caddesi, Orjin 1 Apt. Kat 1 No 1, Kızıltepe / MARDİN

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter

2020 Mardin Kültür